Prezydent Trump we Francji na szczycie G7

STRONA GŁÓWNA

Prezydent Donald Trump po obchodach swoich 80. urodzin i gali UFC na South Lawn Białego Domu udał się do Francji na szczyt G7 w Évian-les-Bains. Spotkanie liderów najbogatszych państw świata potrwa do 17 czerwca.

Będzie to pierwszy osobisty szczyt G7 od początku wojny USA z Iranem, która trwa już 15. tydzień i mocno wpływa na światową gospodarkę, zwłaszcza ceny ropy, gazu i paliw. Temat Bliskiego Wschodu ma dominować rozmowy, a Trump ma spotkać się m.in. z przedstawicielami Egiptu, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Trump poinformował w niedzielę, że USA i Iran osiągnęły porozumienie, które ma umożliwić ponowne otwarcie cieśniny Ormuz — strategicznego szlaku, przez który przechodzi około 20 procent światowych dostaw ropy.

Drugim ważnym tematem szczytu będzie wojna na Ukrainie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma spotkać się z liderami G7 we wtorek, choć według ABC News nie zaplanowano obecnie jego indywidualnego spotkania z Trumpem. Administracja USA podkreśla jednak, że zakończenie wojny pozostaje jednym z priorytetów prezydenta.

W G7 uczestniczą Stany Zjednoczone, Francja, Kanada, Niemcy, Włochy, Japonia i Wielka Brytania. Wśród tematów rozmów mają znaleźć się także rozwój gospodarczy, łańcuchy dostaw, nielegalna imigracja, sztuczna inteligencja oraz inwestycje międzynarodowe.

Relacje Trumpa z częścią przywódców G7 pozostają napięte — m.in. z powodu polityki celnej, podejścia do NATO, działań wobec Iranu i wcześniejszych wypowiedzi dotyczących Grenlandii. Na zakończenie szczytu Trump ma udać się do Paryża na kolację z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Pałacu Wersalskim, a następnie wrócić do Waszyngtonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej artykułów